Kruh je osnovna namirnica za pripadnike različitih svjetskih kultura. Stoga ne čudi da ima važno mjesto u poslovicama i frazama brojnih jezika, pa tako i hrvatskoga.

Dobar kao kruh

Kruh i sol znak su dobrodošlice, a sam čin njihovog iznošenja pred goste simbolizira dobrotu domaćina, ali i nadu da će i gost prema domaćinu biti „kruh od čovjeka“, odnosno čovječan. I danas je posve uobičajeno za nekoga tko je iznimno dobar reći da je dobar kao kruh.

Kruh sa sedam kora

Uzrečica Kruh sa sedam kora simbolizira svaki težak i mukotrpan posao. U Hrvatskoj se ona najčešće odnosi na zanimanje pomorca, ali u Italiji se npr. odnosi na posao sluge.
Zrno do zrna pogača

U poslovici Zrno do zrna pogača, kamen do kamena palača ideja štednje objašnjava se upravo pomoću sastojaka za kruh. Riječ pogača preuzima mjesto i simboliku kruha. U poslovicama i frazama često se umjesto kruha nalazi pogača jer je ona nekada označavala okrugli beskvasni kruh od pšenice, koji je bio dostupniji od samoga kruha.
Trbuhom za kruhom

U frazi trbuhom za kruhom, kruh označava posjedovanje plaćenog zanimanja. Pa tako trbuhom za kruhom kreću svi koji se zbog praznog trbuha tj. nedostatka posla, novca i hrane, upućuju u potragu za njima, izvan rodnog kraja ili domovine. Nažalost, fraza ne spada u arhaizme i vrlo je aktualna i danas.

Bog je da trbuh, će dat i kruh

Poslovica Bog je da trbuh, će dat i kruh zabilježena je u Istri te na vrlo jednostavan i ohrabrujući način govori o tome kako za svaku nevolju ili nedaću postoji rješenje, samo je potrebno pažljivo promotriti što nam se sve nalazi na raspolaganju. 

 Hvala Bogu i Božiću, dokle je kruha u košiću i vina u bokaliću

Ova uzrečica zabilježena je na području Istre i Kastavštine, a prema zapisu Ive Jardasa djeca su je pjevala kruhu koji se je pripremao na Badnjak, ali se nije smio jesti prije samog Božića.

Kaj je preveć, ni s kruhom ni dobro

Ova poslovica  usmjerena je označavanju umjerenosti kao vrline. Njezina osnovna poruka je da ni u čemu ne treba pretjerivati. Poznata je u različitim djelovima Hrvatske.

 Vridnom težaku kruh ne manjka

Shvaćena doslovno, poslovica govori o tome kako marljivom radniku neće uzmanjkati hrane (kruh je često simbolički predstavnik hrane). Značenje poslovica je rijetko doslovno pa tako i ova zapravo ističe radišnost kao vrlinu.

 Kruh je dober pajdaš

Ovu samoborsku poslovicu zabilježio je Milan Lang. Kruh kao osnovna prehrambena namirnica, uvijek je potrebna.  Usporedba s prijateljem samo ističe pravu ulogu kruha u prehrani čovječanstva.

Premalo si kruha pojel
Preslab si, ne bojim te se, kaže jedan kad mu drugi zaprijeti… Milan Lang je uz ovu samoborsku uzrečicu zabilježio da se izgovara onome koji je slabiji od tebe i koji stoga ne predstavlja nikakvu ozbiljnu prijetnju.

Nije do kruha domaćega
Ova dubrovačka poslovica ističe kvalitetu domaćeg kruha, a u prenesenom smislu može značiti i ljubav prema svemu domaćemu, pa tako i rodnom kraju.

Bez orača nema kruha ni kolača
Ova podravska poslovica, zabilježena u Virju ističe nužnost marljivog i vrijednog rada, na temelju kojeg se ostvaruju ciljevi. Poslovicu je zabilježio Pero Lukanec.

Dok je kruha, nema glada
S obzirom na to da je kruh osnovna prehrambena namirnica u mnogim područjima svijeta, upravo njegovo posjedovanje znači egzistenciju i preživljavanje, pa makar drugih namirnica i ne bilo. Postoji i varijanta „Dok je kruha ikakva, ne boj se glada nikakva“.

Što dulje tisto misiš, boji kruh ispadne
Svatko tko sam peče kruh, zna da je za ukusan kruh potrebno dobro umijesiti tijesto, što pak zahtijeva određeno vrijeme. U prenesenom smislu to se može odnositi na bilo koji postupak, za čiji je uspjeh potrebna predanost. Poslovicu je zabilježio Mile Vojvodić –Ružir u mjestu Blato na otoku Korčuli.

I suze su s kruvom dobre
“Svaka je nevolja s kruhom bolja”  govorio je u Sancho Panza svom magarcu, nudeći mu komad kruha nakon što su sletjeli u jamu. Ova poslovica, zabilježena u Poljicama kao da parafrazira poznate riječi Miguela de Cervantesa Saavedra izgovorene ustima jednog od junaka iz njegovog poznatog djela. Općenito je mišljenje da se nedaće lakše podnose ako čovjek ima što za jesti, ondosno ako sum u osnovne potrebe namirene.


Make a Free Website with Yola.